بسیاری از جوانان برای ورود به عرصه موسیقی ساز گیتار را انتخاب می کنند که یکی از متداولترین سازهای موسیقی می باشد. اما انتخاب ساز به ویژه ساز اول بسیار مهم می باشد. در این مقاله سعی می کنیم که شما را در انتخاب ساز راهنمایی کنیم همچنین شما می توانید هم اکنون از بخش خرید و فروش تجهیزات موسیقی در سایت آرت هود در دسته بندی موسیقی ساز مورد نظر خود را به صورت نو یا دست دوم خریداری کنید.

https://arthoud.ir/product-category/commerce-music/

بهترین گیتار برای آغاز کدام است؟

ساده ترین جواب ممکن می تواند این باشد که بهترین ساز برای شروع آموزش سازی ست که نوازندگی با آن ساده تر باشد. ممکن است یک ساز برای فردی مناسب باشد ( از لحاظ بدنی و آرگونومی و …) و برای برخی مناسب نباشد.

معرفی انواع گیتار

در حالت کلی، گیتارها به دو نوع تقسیم بندی می شوند آکوستیک و الکترونیک . هرچند انواع مختلفی از این ساز وجود دارد آکوستیک و الکتریک .

گیتار آکوستیک و الکتریک
گیتار آکوستیک و الکتریک

آکوستیک ها دو دسته هستند:

  1. کلاسیک و فلامنکو: که اکثرا سیم های نایلونی دارند
  2. آکوستیک: گیتارهای با سیم از جنس فلز هستند. این گیتارها در خارج از ایران رایج‌تر هستند و در سبک‌های از جمله راک، بلوز و کانتری استفاده می‌شوند.
گیتار کلاسیک و فلامنکو
گیتار کلاسیک و فلامنگو

تشخیص نوع گیتار با یک نگاه

  • اگر سیم ها فلزی بودند آکوستیک است و به سادگی می توان سیم ها را لمس کرد. و اگر نایلونی یا از جنس پلاستیک بودند از نوع کلاسیک می باشد.
  • روش دیگر بررسی (بریج) یا خرک ساز می باشد . اگر سیم ها با گره وصل شده بود کلاسیک است و گر داخل بدنه بود آکوستیک

سیم های فلزی کشش زیادی دارند و باید با میخ به بدنه محکم شوند

تشخیص نوع گیتار
تشخیص نوع گیتار

گیتارهای الکترو آکوستیک و نیمه آکوستیک

گیتار آکوستیک عادی که می توان برای بهتر شنیده شدن صدا و یا اضافه کردن افکت آن را به آمپلی فایر وصل کرد الکترو آکوستیک می گویند. ورودی کوچکی که در عکس دیده می شود.

گیتارهای نیمه آکوستیک (الکتریک hallow-body) دقیقا مانند نوعهای الکتریک هستند هرچند در کنار پیکاپ گیتار الکتریک، بدنه‌ای توخالی و حفره‌ی صدا دارند.

گیتار

انواع گیتار الکتریک

نوع الکتریک را می توان تکامل یافته نوع آکوستیک دانست.که بیشتر برای اجرای صحنه و ایجاد افکت طراحی شده است.این نوع برای تولید صدا حتما نیاز به آمپلی فایر دارند.

3 دسته گیتار الکتریک وجود دارد.

دسته اول الکتریک استاندارد :

نمونه ای که اکثر مردم با آن آشنایی دارند.

گیتار استاندارد
استاندارد

نیمه آکوستیک (Hallow-body):

این نوع همزمان از حفره‌ی صدا و پیکاپ‌های گیتار الکتریک بهره‌مند هستند.

گیتار نیمه آکوستیک
نیمه آکوستیک

بیس:

این ساز اکثرا 6 سیم دارد . هر چند با 4 سیم هم می توان بیس نواخت. ایجاد صدای بم از ویژپی های این ساز می باشد. گیتاری سنگین و بسیار بلند است که نیاز به آمپلی فایر دارد.

گیتار بیس
بیس

هیچ صدایی زیباتر از صدای یک گیتار نیست . مگر صدای دو گیتار

فردریک شوپن

چه گیتاری برای تمرین  بهتر است؟

در خرید ساز برای تمرین این نکته را در نظر داشته باشید که صدای آن بیش از اندازه بلند نباشد تا بتوان به راحتی در خانه استفاده کرد. برخی از انواع جدید دارای خروجی هدفون هستند که می توانند برای تمرین در منزل مناسب باشند. البته لذت نواختن گیتار به شنیده شدن در صدای محیط است.

راز موفقیت در آموختن ساز گیتار چیست؟

این مورد بر همگان ثابت شده است که اگر شما در کاری علاقه داشته باشید ضریب موفقیت بیشتری خواهید داشت پس مهمترین شرط برای یادگیری موسیقی علاقه زیاد است. سعی کنید از تمرین کردن و نواختن لذت ببرید.

با گیتار الکترونیک شروع نکنید.

نوازندگان مبتندی از ساز آکوستیک صدای بهتری می توانند در بیاورند تا ساز الکترونیک. تمرین و آموختن با نوع اول راحتتر از نوع دوم است. هر گیتار الکتریک دارای ۳ تا ۵ موقعیت پیکاپ است و کنترل‌های ولوم و تن و افکت‌های مختلف برای مبتدیان کار بسیار دشواری ست.

بهترین گیتار برای کودکان

حتما توجه کنید که برای آغاز یادگیری کودکان،‌ از گیتارهای فول سایز (4/4) استفاده نکنید. حتی اگر بزرگسال هستید اما با اندازه‌ی بزرگسال مشکل دارید، بهتر است به سراغ گیتارهایی با سایز 3/4 بروید.

سایز 1/4 برای گروه سنی 2 تا 5 سال

سایز 1/2 برای گروه سنی 5 تا 8 سال

سایز 3/4 برای گروه سنی 8 تا 12 سال و سایز بزرگ برای سنین 12 به بالا و افراد بزرگسال

سایز گیتار
سایز گیتار

نکاتی که هنگام خرید این ساز باید در نظر بگیرید

  • بودجه مالی
  • راحتی کار
  • صدای خوب

نوازندگی عالی ببینید و بشنوید http://www.dalfak.com/w/sc5i8

انواع گیتار

خراب شدن آرزوهام خندیدی گیتار