موسیقی پاپ ایران در این سالهای اخیر چهره های جدید زیادی را به خود دیده است که برخی خواننده های خوب و حرفه ای هستند و اما برخی برای کسب محبوبیت دست به هر کاری زده اند.

یکی از کارهای مرسوم بابت تولید ترانه و آلبوم جدید روشی به نام کاور کردن یا همان کپی کردن موسیقی یا ملودی یک ترانه ست که قبلا توسط خواننده دیگری خوانده شده.

کاور کردن از لحاظ قانونی هیچ مشکلی ندارد به شرطی که در مشخصات ترانه نام صاحب اثر اصلی و آهنگ ساز اصلی ذکر شده باشد و همچنین اجازه نامه کتبی بابت این کار صادر شده باشد.

نیازمندیهای هنر در سایت آرت هود

ترانه های زیادی طی این سالها توسط خواننده های خارجی از آثار خواننده های ایرانی کاور و کپی شده است اما از معروفترین ترانه هایی که طی این سالها توسط یکی از خواننده های ایرانی کاور شد و کمتر کسی به ملودی و کپی بودن این اثر پرداخته ، ترانه سریال عاشقانه ست به کارگردانی “منوچهر هادی” و خوانندگی “فرزاد فرزین” پخش شد و اتفاقا با استقبال بسیار خوبی نیز همراه بود. اما برای افرادی که شنونده موسیقی ترانه هستند در همان بار اول ملودی این ترانه به شدت آشنا بود و با کمی دقت متوجه شدند که این ترانه کپی ملودی معروف ترانه ” تملی معاک” از خواننده معروف عرب ” عمرو دیاب” است.

asheghaneh farzad farzin فرزاد فرزین
فرزاد فرزین عاشقانه

مشکل اصلی اینجاست که فرزاد فرزین نام خود را بعنوان آهنگساز این ملودی و ترانه منتشر کرده

لطفا ملودی هر دو ترانه را باهم مقایسه کنید:

عاشقانه فرزاد فرزین

ترانه تملی معاک عمرو دیاب

amro diab 
farzad farzin عمرو دیاب
عمرو دیاب -تملی معاک

جالبه بدونید این کار قبل از فرزاد فرزین پیشتر هم توسط یک خواننده ایرانی لس آنجلسی هم نیز کپی شده بود

فرشید امین هم این ملودی را در ترانه “دیدی گفتم” استفاده کرده بود و در واقع کپی کرده

ترانه ” دیدی گفتم” فرشید امین

فرشید امین - فرزاد فرین- ترانه کپی farshid amin
فرشید امین

خرید و فروش تجهیزات هنری در سایت آرت هود

پیج آرت هود در صفحه یوتیوب