جاندار اولین ساخته بلند کارگردانهایش حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری یک فیلم خوب بیشتر از انتظار اسامی کارگردانهایش می باشد. ولی اسامی بازیگرانش  و عوامل پشت صحنه حرفه ای می تواند هر بیننده ای را برای دیدن فیلم ترغیب کند . چه ریسکی بالاتر از این که برای فیلم اول همچین فیلمنامه ملتهب و سختی به همراه این کست و عوامل حرفه ای در اختیار کارگردان باشد.

فیلمنامه خوب فیلم خوب می آفریند.

همیشه در اکثر نقدهایی که بنده نوشته ام و دائما در نقدهای سینمای ایران از فقدان فیلمنامه خوب صحبت شده اتفاقی که در فیلم جاندار با یک موضوع بسیار ساده یک فیلمنامه بسیار محکم و استخواندار و پیچیده نوشته شده است. معرفی نقشهای فیلم خیلی منظم و دقیق بدون اضافه گویی اتفاق می افتد و تلخ ترین اتفاق فیلم در شادترین زمان اتفاق می افتد. لو دادن راز اصلی داستان خانواده در یک دیالوگ ساده توسط علی شادمان اوج هنر فیلمنامه نویسان این فیلم است. گسترش داستان فیلم از یک نقطه محوری به سمت مشخص شدن شخصیتهای داستان بسیار خوب نگارش شده است.

ما را در سایت آرت هود همراهی کنید

باران کوثری و حامد بهداد

جاندار ، فیلمی با اصل غافلگیری و به چالش کشیدن باگهای قوانین قضائی و روابط اجتماعی است.

بازیگر حرفه ای هدیه خداوند است.

هر یک از بازیگران جاندار به تنهایی می توانستند بار یک فیلم را به دوش بکشند و فیلم را به موفقیت برساند . حالا تصور جمع شدن هر یک از آنها کنار هم می تواند بهترین نتیجه کار تیمی را بدهد.

  • فاطمه معتمد آریا با بازی فوق العاده و نقش نگارش شده برایش از یک نقش کاملا مثبت به سمت یک شخصیت خاکستری و گاهی منفی می رود. و چقدر دلمان برای چنین بازی در سینما تنگ شده بود.
فاطمه معتمد آریا

  •  حامد بهداد کنترل شده ترین نقشش را بازی کرده است.هرچند تا مراحل انتهایی فیلم دقیقا از شرایط زندگی او اطلاعات دقیقی نداریم اما جذابیت فیلم شاید در همین باشد که هر دقیقه رازی را برای شما افشا می کند.
  •  علی شادمان همان همیشگی را به نمایش گذاشته ولی در فیلم جاندار جایگاه درستی دارد.
  •  باران کوثری با اضافه وزنی کاملا مشهود می توانسته بهتر از چیزی که بازی کرده است باشد اما دوری طولانی مدت او از سینما و مسائل خارج از فیلم در بازی او تاثیر گذاشته است.
  • مسعود کرامتی بیشتر از بازی خوبش در نقش پدر خانواده چهره ای قابل پذیرش برای این نقش دارد.
  • و اما جواد عزتی با بازی درخشانش در یک نقش منفی به تنهایی اوج نفرت و تلخی را در دل مخاطب ایجاد می کند و رفته رفته نقشش در فیلم گسترده می شود وقتی به کارنامه جواد عزتی نگاه کنید می بینید از نقشهای طنزی مثل اکسیدان و هزارپا  و بازی در نقش روحانی  در برخی فیلمها و بازی درخشانش در فیلم جاندار و شنای پروانه همه این نقشها را به خوبی ایفا نموده و دریغ از اینکه عزتی بابت این نقشهای اخیر سیمرغی نگرفت.

جواد عزتی

یک فیلم خوب و یک جایزه در بخش نگاه نو جشنواره فیلم فجر کمترین حقی بوده که این فیلم به آن رسیده

نقد قوانین اجتماعی و قضایی در 90 دقیقه

فیلم جاندار ما را با معضلات اجتماعی و باگهای قانونی مواجه می کند مشکلاتی که قانون در موردش یا سکوت کرده و یا به نام عدالت طرف ناحق گرفته می شود. مهمترین نقد اجتماعی این فیلم بر جایگاه زن و دخترهای ایران در جامعه امروز اشاره دارد و این موضوع را به تصویر می کشد که انتخاب بر حق یه شهروند زن در جامعه می تواند چه چالشهای قانونی را سر راهش بگذارد.

شما می توانید این فیلم را به صورت آنلاین در فیلیمو تماشا کنید.

لطفا مطالب دیگر ما را نیز از اینجا بخوانید

به قلم فرهود سلامی