چگونه یک لنز دوربین عکاسی خوب بخریم؟

موارد بسیاری وجود دارد که کیفیت عکاسی شما را تعیین می کند و یکی از مهمترین آنها لنزهایی است که شما استفاده می کنید. یک لنز دوربین خوب عکس های خوب را با جزئیات و کنتراست فراوان ثبت می کند ، در حالی که یک نمونه ضعیف می تواند تصاویر شما را به نظر کسل کننده و مبهم نشان دهد.

هنگام خرید لنزها ، توجه به نوع سوژه مورد نظر برای عکاسی ، شرایط احتمالی نور و روشنایی و البته بودجه شما مهم است.هیچ لنز واحدی وجود ندارد که برای هر شرایطی مناسب باشد ، بنابراین باید نکات مثبت و منفی گزینه های مختلف را بررسی کرده و بهترین را انتخاب کنید.

این مقاله به شما در تصمیم گیری های مهم کمک می کند تا بتوانید یک لنز دوربین عکاسی پیدا کنید که متناسب با تمام نیازهای شما ، چه از نظر هنری و چه از نظر عملی.

لنزهای عکاسی و دسته بندی مختلف آنها
دوربین عکاسی
انواع لنز دوربین عکاسی

انواع لنز دوربین عکاسی

ده ها نوع مختلف از لنز موجود است که برای استفاده در شرایط گسترده ای طراحی شده اند. با این حال ، آنها تا حد زیادی می توانند به شرح زیر گروه بندی شوند:

1- لنز استاندارد

 لنز نرمال
دوربین عکاسی standard lens
لنز استاندارد

یک لنز استاندارد تک کانونی با فاصله کانونی متوسط ، به طور معمول در حدود 50 میلی متر است. آنها دارای زاویه دید هستند که تقریباً برابر با زاویه ای است که چشم انسان می تواند به راحتی مشاهده کند ، به این معنی که آنها تصاویری تولید می کنند که برای بیننده “طبیعی” به نظر می رسند.

لنزهای دوربین معمولی معمولاً از فاصله کانونی ثابت و دیافراگم گسترده برخوردار هستند و در نور کم عملکرد بسیار خوبی به آنها می دهد. آنها برای طیف گسترده ای از موضوعات عکاسی ، از جمله مناظر ، پرتره ها ، و عکس های صادق محبوب هستند.

بکوش عظمت در نگاه تو باشد، نه در چیزی که به آن می نگری

2- لنز ماکرو

دوربین عکاسی و لنز ماکرو برای نمای نزدیک macro lens
لنز ماکرو

لنز ماکرو به ویژه برای عکاسی از نزدیک طراحی شده است. آنها از لنزهای معمولی ساخت داخلی متفاوتی دارند که وضوح و کنتراست بسیار خوبی به آنها می دهد ، به این معنی که عکس هایی واقعاً چشم نواز را تولید می کنند.

لنزهای ماکرو برای عکاسی از هر موضوعی در فواصل بسیار نزدیک مفید هستند. موضوعات معمولی شامل حشرات ، حیوانات و گیاهان است ، اما به دلیل گرفتن عکس های بسیار دقیق از اشیاء روزمره نیز محبوب هستند.

3-لنز تله

دوربین عکاسی و لنز تله برای نماهای دور استفاده می شود 
 telephoto lens camera
لنز تله

یک لنز تله فوتو دارای فاصله کانونی طولانی است و بزرگنمایی بالایی را در اختیار شما قرار می دهد و به شما امکان می دهد سوژه ها را در فاصله متوسط تا زیاد عکس بگیرید. آنها اغلب بزرگتر و سنگین تر از انواع دیگر لنزها هستند ، اگرچه پیشرفت های مدرن فن آوری باعث شده است که این محصولات فشرده تر و آسان تر شوند.

لنزهای تله فوتو برای هر نوع عکاسی که در آن نمی توانید به این موضوع نزدیک شوید ، از جمله حیات وحش و رویدادهای ورزشی محبوب هستند. آنها همچنین معمولاً در عکاسی پرتره مورد استفاده قرار می گیرند ، جایی که یک لنز تله فوتو متوسط دیدگاهی طبیعی و بدون تحریف را ارائه می دهد.

4- لنز واید

wide lens
لنز واید برای تصاویر عریض
دوربین عکاسی
لنز واید

یک لنز با زاویه دید گسترده دارای فاصله کانونی کوتاه است. آنها زاویه دید را فراتر از لنزهای استاندارد قرار می دهند و به آنها امکان می دهند بیشتر صحنه را با یک شات ضبط کنند. لنزهای با زاویه دید گسترده به عنوان لنزهای Fisheye شناخته می شوند. اینها می توانند در حدود 180 درجه ضبط کنند و برخی از عکس های جذاب ، تقریبا انتزاعی را ایجاد کنند.

لنزهای زاویه دید عریض برای عکاسی از مناظر ، فضای داخلی کاملاً واضح و موضوعات دیگر که در یک منظره عادی لنز قرار نمی گیرند ، مفید هستند. لنزهای چشم ماهی (Fisheye) این موضوع را حتی بیشتر می کنند و برای عکاسی از ورزش های اکشن مانند اسکیت بورد و گشت و گذار محبوب هستند ، جایی که اعوجاج ذاتی آنها احساس پویایی به عکس ها می بخشد.

5- لنزهای تخصصی

سرانجام ، تعدادی لنز دوربین مخصوص وجود دارد که نیازهای عکاسی کمتری دارند. اینها شامل لنزهای شیب و تغییر جهت کنترل پرسپکتیو ، لنزهای فوکوس نرم برای عکاسی پرتره و لنزهای مادون قرمز برای گرفتن نور در خارج از طیف معمولی است.

از لنزهای مخصوص برای تولید نوعی جلوه ویژه یا خلاق استفاده می شود و بنابراین در عکاسی عمومی استفاده محدودی دارند. با این وجود ، اگر لازم است از یک موضوع خاص به روشی خاص عکس بگیرید ، آنها می توانند بسیار مفید باشند.

6- لنزهای کیت -KIT

بسیاری از SLR های سطح ورودی با یک یا دو لنز همراه هستند که غالباً به آنها لنزهای “استارت” یا “کیت” گفته می شود. اینها برای سریع و سریع کار کردن خوب هستند اما به طور کلی لنزهای بسیار ارزان و کم کیفیت با کیفیت پایین هستند.

فاصله کانونی

مهمترین عامل در هر لنز دوربین ، فاصله کانونی آن است. این تعیین می کند که کدام نوع لنز است و از چه سوژه هایی قادر به عکس گرفتن خواهد بود. طول کانونی فقط از چند میلی متر تا بیش از یک متر متغیر است و می توان به صورت زیر بصورت گروهی سست و آرام تنظیم کرد:

focal lengths
جدول فاصله کانونی در لنزها
دوربین عکاسی
جدول فاصله کانونی

فاکتور کروپ (crop factor)

فاصله کانونی لنزها برای یک دوربین با سنسور 35 فریم “فول فریم” مشخص شده است. اکثر DSLR های مصرف کننده و همه فشرده ها از یک سنسور کوچکتر استفاده می کنند و این اثر برش لبه های عکس است و در نتیجه تصویری که “بزرگتر” شده از سنسور تمام فریم باشد.

به نظر می رسد این لنز از فاصله کانونی بالاتری نسبت به زمان واقعی برخوردار باشد. می توانیم با ضرب کردن فاصله کانونی واقعی توسط “ضریب محصول” دوربین ، “طول کانونی مؤثر” لنز را محاسبه کنیم. ضریب محصول معمولی در حدود 1.5 برابر است ، بدین معنی که لنز 50 میلی متر در واقع دارای فاصله کانونی مؤثر 75 میلی متر در هنگام قرارگیری در این دوربین است.

قبل از خرید هر لنز ، باید فاکتور محصول دوربین خود را دریابید و از آن برای محاسبه فاصله کانونی موثر لنز استفاده کنید. این اطمینان حاصل می کند که شما با یک لنز به پایان می رسید که جلوه مطلوب را می بخشد.

لنزهای prime and zoom

یک لنز “Prime” یکی با فاصله کانونی ثابت است ، در حالی که یک لنز “بزرگنمایی” لایه ای است که می تواند در داخل و خارج بزرگنمایی کند تا طیف وسیع تری از فاصله کانونی را فراهم کند. هر نوع مزایا و اشکالاتی دارد.

لنزهای اصلی تمایل به کیفیت نوری بهتری نسبت به زوم دارند و معمولاً می توانند به دیافراگم وسیع تری دست یابند و عملکرد کمتری به نور می بخشد. عدم وجود قطعات متحرک نیز باعث می شود آنها سبک تر و ارزان تر شوند. از طرف دیگر ، طیف وسیعی از فاصله کانونی که توسط لنزهای زوم ارائه می شود ، می تواند انعطاف پذیری بیشتری را فراهم کند ، و آنها را برای طیف گسترده تری از سوژه ها مناسب می کند.

انتخاب بین نخست و زوم بستگی به میزان تجربه شما و موضوعاتی دارد که قصد دارید از آنها عکس بگیرید. اگر مبتدی باشید ، لنز زوم می تواند انتخاب بهتری باشد زیرا این امکان را به شما می دهد تا با طیف وسیعی از فاصله کانونی آزمایش کنید تا آنچه را که دوست دارید پیدا کنید. برای عکاسان با تجربه تر ، کیفیت بهتر لنزهای اولیه معمولاً بیشتر از کاهش انعطاف پذیری است.

دیافراگم

دیافراگم یک لنز تعیین می کند که چقدر از نور عبور می کند. بیشتر مواقع غیر از این ، دیافراگم وسیع تر (عدد F پایین تر) ترجیح داده می شود ، زیرا این امکان را به شما می دهد تا در محیط داخلی و در سایر شرایط با کمی نور طبیعی یا کمتری عکس بگیرید.

دیافراگم با همچنین زبه شما امکان می دهد از سرعت شاتر سریعتر استفاده کنید ، که هنگام عکاسی از موضوعات سریع حرکت می کند و یا هنگام دستی دوربین را نگه دارید.

کمترین چیزی که دیافراگم باز دارد هزینه آن است – لنزهای با دیافراگم گسترده تر می توانند به طور قابل توجهی بیشتر از لنزهای معمولی هزینه کنند. این امر به ویژه در مورد لنزهای تله فوتو طولانی صادق است ، جایی که توقف دیافراگم اضافی می تواند به راحتی قیمت لنز را دو برابر کند.

فوکوس کردن و تمرکز روی سوژه

بیشتر لنزهای دوربین مدرن دارای مکانیزم فوکوس خودکار داخلی هستند که حدس می زند از گرفتن عکس های تیز استفاده کنید. ممکن است برخی از لنزهای تخصصی از یک سیستم فوکوس دستی استفاده کنند ، بنابراین قبل از خرید حتما این موضوع را بررسی کنید.

برخی از لنزها برای رفع نیازهای خاص از سیستمهای فوکوس پیشرفته تر استفاده می کنند. فوکوس خودکار خاموش برای عکاسی ماکرو و صادق مفید است ، جایی که صدای لنز می تواند موضوع را هشدار دهد و به طور بالقوه عکس شما را خراب کند. فوکوس داخلی به معنای این است که قسمت خارج لنزها کاملاً باقی مانده اند ، که می تواند در عکاسی ماکرو که در آن هر حرکتی می تواند سوژه شما را از بین ببرد سودمند باشد.

تثبیت کننده تصویر

هنگام عکاسی با سرعت شاتر آهسته ، حرکت دوربین می تواند باعث تاری در عکس شما شود. تثبیت کننده تصویر (IS) برای کاهش این موضوع طراحی شده است ، عکس های شما را واضح تر کرده و به شما امکان می دهد بدون استفاده از سه پایه با سرعت کمتری عکس بگیرید. تثبیت کننده تصویر نوری نسبت به تثبیت کننده تصویر دیجیتال برتر است ، اگرچه هزینه بیشتری نیز دارد.

لنزهایی که تثبیت کننده تصویر دارند به طور معمول 2 تا 4 ایستاده در معرض نور قرار می دهند و در معرض قرار گرفتن در معرض 4 تا 16 بار طولانی تر بدون افزایش قابل توجه در تاری قرار می گیرند. این می تواند در هنگام شلیک در نور کم یا هنگام نگه داشتن لنز تله فوتو بسیار مفید باشد.

لنز مناسب

تمام لنزها با استفاده از نوعی لنز قفل به دوربین وصل می شوند. اینها انواع مختلفی از سرنیزه ، پیچ و پیچ و قفل اصطکاک دارند و برای اتصال لنز به بدنه دوربین و پیوستن به هرگونه اتصال الکتریکی اقدام می کنند.

هر سازنده دوربین طراحی خاص خود را دارد و گرچه آنها اغلب بسیار شبیه به هم هستند ، اما قابل تعویض نیستند. هنگام خرید لنز دوربین مطمئن شوید که از مناسب بودن آن برخوردار باشد به گونه ای که روی دوربین شما سوار شود. بیشتر تولید کنندگان لنز شخص ثالث برای تهیه این مسئله لنزهای مشابه را با مانتوهای مختلف به فروش می رسانند.

اندازه و وزن

شما باید لنزهای خود را بر اساس سوژه ها و موقعیت هایی که قصد عکاسی دارید به جای اندازه و وزن لنز انتخاب کنید ، اما اینها می توانند به عنوان یک بررسی نهایی مهم باشند.

مهمترین عامل فاصله کانونی لنزها است – لنزهای طولانی تر بزرگتر و سنگین تر هستند. دیافراگم همچنین در وزن لنز نقش کمی دارد و دیافراگم وسیع تری نیاز به ساخت داخلی پیچیده تر و سنگین تری دارد. هرگونه ویژگی اضافی مانند فوکوس خاموش یا فوکوس داخلی نیز به طور کلی باعث افزایش وزن خواهد شد ، خصوصاً برای لنزهای طولانی تر.

اندازه لنز دوربین در صورت نیاز به حمل آن در یک کیف مسافرتی یا بسته بندی آن برای سوار شدن به هواپیما ، در جایی که فضا محدود است ، می تواند مهم باشد. برای این منظور ، برخی از تولید کنندگان لنزهایی را ساخته اند که سبک تر و جمع و جور تر از همتایان خود هستند ، اما این باعث افزایش هزینه می شود.

خرید یک لنز دوربین

با ذکر انواع سوژه ای که قصد عکاسی دارید ، شروع کنید. این ممکن است یک نوع واحد باشد ، مانند “پرتره” یا ممکن است چندین مورد باشد ، مانند “پرتره و ورزش نزدیک”. از جدول بالا برای انتخاب دامنه مناسب از فاصله کانونی برای خرید استفاده کنید. اگر سوژه های شما خیلی از هم فاصله دارند (به عنوان مثال “فضای داخلی و حیات وحش”) ، احتمالاً شما یک لنز واحد پیدا نمی کنید تا همه آنها را بپوشاند.

در مرحله بعدی ، شرایط احتمالی روشنایی را که تجربه خواهید کرد در نظر بگیرید. حتماً بدترین سناریو را در نظر بگیرید تا بتوانید لنزی را انتخاب کنید که تمام شرایط را پوشش دهد. اگر از لنز خود در نور کم استفاده می کنید ، حداکثر دیافراگم گسترده ای ضروری است – شما باید حداقل f2.8 را برای عکس های داخلی روشن و حداقل f1.8 برای فضای داخلی تیره هدف قرار دهید. اگر بیشتر در روز از لنزهای خود در فضای باز استفاده می کنید ، دیافراگم گسترده چندان مهم نیست ، اما هنوز هم ترجیح داده می شود.

اگر ویژگی های خاصی که مورد نیاز شماست ، مانند فوکوس خودکار خاموش وجود دارد ، این موارد را نیز فهرست کنید. سعی کنید این موارد اضافی را فقط به خاطر آن اضافه نکنید ، زیرا آنها می توانند قیمت را به میزان قابل توجهی بالا ببرند ، و اگر از آنها استفاده نکنید ، ارزش آن را ندارند.

از کجا لنز دوربین بخریم

هنگامی که مشخصات لنز خود را نقشه برداری کنید ، می توانید به دنبال مدل های خاص بروید. فروشگاه های آنلاین مانند آمازون و آدوراما مکان خوبی برای شروع هستند و می توانید با مراجعه به سایت ها و بخش های بررسی ، نظرات خود را در مورد لنزهای خاص دریافت کنید.

با انجام برخی تحقیقات باید بتوانید انتخاب خود را به تعداد معدود محصول مناسب محدود کنید. به طور کلی ، اگر شما صاحب یک دوربین Canon یا Nikon هستید ، بهترین لنزها آنهایی هستند که توسط آن تولید کنندگان ساخته شده است ، اما همچنین برخی از مارک های شخص ثالث عالی مانند Tamron ، Sigma و Tokina نیز وجود دارند که تمایل به ارزان تر بودن دارند.

اگر نمی توانید لنز مناسبی پیدا کنید که در بودجه شما باشد ، در برابر وسوسه خرید چیزی ارزانتر مقاومت کنید ، اما آنچه را که می خواهید انجام دهید کاملاً انجام نمی شود. لنزهای دوربین تا سالها دوام می یابند ، بنابراین معمولاً بهتر است صبر کنید و در وقت خود صرفه جویی کنید ، تا زمانی که بتوانید یکی را که واقعا می خواهید هزینه کنید.

شما می توانید برای خرید لنزها و خرید دوربین عکاسی نو و دست دوم ، دوربین عکاسی حرفه ای ، دوربین عکاسی کنون از سایت آرت هود استفاده کنید