در مقایسه با تاریخچه کامل سازهای موسیقی ، ساکسیفون ابزاری نسبتاً جدید است. این ساز نخستین بار در حدود سال 1840 ساخته شد و در سال 1846 توسط آدولف ساکس توسعه یافت. قرن بیستم سهم نسبتاً خوبی از ابزارهای اختراع شده داشت ، اما بیشتر آنها ابزارهای برقی جدید یا انواع الکتریکی سازهای موجود بودند. ساکسیفون یکی از جدیدترین سازهای غیر برقی است و انواع مختلفی از آنها وجود دارد.

اگر از هر نوازنده ساکسیفون بپرسید که کدام ساکسیفون را می نوازد ، آنها احتمالاً ساز اصلی دارند اما انواع مختلفی دارند. این منحصر به فرد برای نوازنده ها ساکسیفون نیست. نوازندگان گیتار ، نوازندگان باس ، نوازندگان کیبورد و غیره همه دنده ها را جمع می کنند. انواع مختلفی از ابزار برای دریافت صداهای مختلف برای موقعیت های مختلف نواختن. به همین ترتیب ، نوازندگان کلارینت ، ترومپت ، فلوت و غیره همگی بسته به نیاز به سازهای متعدد دارند.

مقاله: چگونه یک گیتار خوب بخریم؟ ( انواع گیتار)

ساکسیفون saxophone ساز
ساکسیفون

شخصاً آلتو ساکسفون، ساز اصلی من است ، اما من صاحب یک آلتو ساکس ، ساکس سوپرانو ، ساکس تنور ، کلارینت ، فلوت ، EWI و ساکسیفون C-Melody هستم و همه آنها را به طور منظم می زنم.

هدف از این مقاله آشنایی شما با انواع مختلف ساکسیفون ها به دلایل مختلف است: بنابراین می توانید هر یک از کاربردهای منحصر به فرد این ساز را بفهمید ، بنابراین می توانید با دیدن آنها و شنیدن آنها انواع مختلف آنها را تشخیص دهید. و بنابراین می توانید انتخاب کنید که کدام ساکسیفون برای شما مناسب است.

چهار نوع متداول ساکسیفون (Saxophones)

  • Soprano Saxophone
  • Alto Saxophone
  • Tenor Saxophone
  • Baritone Saxophone

انواع مختلفی از ساکسیفون ها وجود دارد. از زمان توسعه اولیه و تولید بعدی آن ، تغییرات زیادی در این ساز ایجاد شده است. به همین دلیل تولید بسیاری از آنها منقطع شده یا منسوخ شده اند.

نسخه های مدرن Saxophone یا ابزار انتقال دهنده Bb یا Eb هستند. این بدان معناست که ، در هنگام اجرای C ، سازهای Bb ، یک نت موسیقی یک کنسرت Bb است. به همین ترتیب ، در ساز Eb ، هنگامی که شما در C می نوازید ، نت یاد شده یک کنسرت Eb است.

همه این سازها محل قرار گیری انگشت های یکسانی دارند ، بنابراین جابجایی بین آنها آسان است.

چهار ساکسیفون متداول عبارتند از: سوپرانو س (ساپرانو) ساکس ، آلتو ساکس ، تنور ساکس و ساکس باریتون. منظور از “رایج ترین” ، منظور من این است که آنها بیشترین استفاده را در موسیقی معاصر دارند.

سوپرانو ساکسیفون

ساپرانو ساکس ابزاری Bb است. این کوچکترین از چهار ساکسوفون اصلی است. می تواند مستقیم یا منحنی باشد. سوپرانو به عنوان سخت ترین ساکسیفون برای نواختن شناخته شده است. برخی از نوازندگان شناخته شده Soprano Saxophone عبارتند از: جان کولترن ، وین شاتر ، سیدنی بیچت و کنی جی.

اجرای ساکسیفون ( کنی جی ) با پایانی شگفت انگیز

سوپرانو ساکسیفون saxophone ساز
Soprano Saxophone

آلتو ساکسیفون

آلتو ساکس ابزاری Eb است. آلتو و تنور دو تا از معروفترین ساکسیفون ها هستند. برخی از نوازندگان شناخته شده Alto Saxophone عبارتند از: چارلی پارکر ، کاننبال اددلی ، کنی گرت ، فیل وودز ، دیوید سانبورن و ماسیو پارکر.

آلتو ساکسیفون saxophone ساز
Alto Saxophone

تنور ساکسیفون

تنور ساکس ابزاری Bb است. این ساز محبوب ترین ساکسیفون ها است. شما آن را از همه سازهای ضبط شده از جاز گرفته تا موسیقی پاپ بیشتر می شنوید. برخی از نوازندگان مشهور Tenor Saxophone عبارتند از: جان کولترن ، سونی رولینز ، مایکل برکر و کلارنس کلمونز.

تنور ساکسیفون saxophone
Tenor Saxophone

باریتون ساکسوفون

ساکسی باری بزرگترین بین چهار ساز اصلی است. این یک ابزار Eb است این برنامه کاربردهای جالبی در موسیقی جاز و فانک دارد. برخی از نوازندگان مشهور Baritone Saxophone عبارتند از: جری مالیگان ، فلفل آدامز و گری اسمولیان.

بارتینو ساکسیفون saxophone
Baritone Saxophone

انواع دیگر این ساز

علاوه بر چهار نوع اصلی ، چندین نوع دیگر نیز وجود دارد. هرچند که آنها معمول نیستند. احتمالش بسیار کم است که شما در موسیقی محبوب یکی از این نوع از سازها را بشنوید.

  • Sopranissimo
  • Sopranino
  • Bass
  • Contrabass
  • Subcontrabass

این موارد فوق انواع دیگر ساکسیفون های حاوی Bb و Eb هستند. من آنها را به ترتیب اندازه ، از کوچکترین تا بزرگترین نوشتم. sopranissimo فقط حدود یک پا طول دارد ، در حالی که Subcontrabass می تواند هفت تا نه پا داشته باشد. این سازها بسیار گران هستند و کاربردی نیستند. تعداد بسیار کمی از مردم اینها را می نوازند یا جمع می کنند.

بیس ساکسیفون saxophone
Bass Saxophone
کانترباس ساکسیفون saxophone
Contrabass Saxophone
سوپرانو ساکسیفون saxophone
Sopranino Saxophone
سوپرانیسیمو ساکسیفون saxophone
Sopranissimo Saxophone
سابکنتراست ساکسیفون saxophone
Subcontrabass Saxophone

خرید و فروش و اجاره انواع تجهیزات هنری نو و دست دوم در سایت آرت هود