سازدهنی دو ردیفه

بر خلاف یک سازدهنی (harmonica) تک ردیفه ، جایی که هنگام پخش نت ، از یک نی تولید می شود. هارمونیکی که در آن دو نی یا ردیف به طور همزمان صدا را تولید می کنند وقتی همان نت را پخش می کند ، یک هارمونیکای دو نی یا دو ردیفه است. در سازدهنی های دو نی ردیفهایی در بالا و پایین وجود دارد.

سازدهنی هارمونیکا تک ردیفه harmonica
نتهای سازدهنی تک ردیفه
نمونه اجرای تک ردیفه
سازدهنی دو ردیفه هارمونیکا harmonica
نتهای سازدهنی دو ردیفه
نمونه اجرای دو ردیفه

نتها هنگامی که به صورت ترمولو نواخته می شوند بهتر هستند

نواختن هارمونیکا ( سازدهنی) دو ردیفه بهتر به نظر می رسد. این امر به این دلیل است که فرکانسهای این دو ردیف کمی با یکدیگر متفاوت است و باعث می شود نت ها به صورت لرزان تولید شوند.

فرکانس به تعداد دفعاتی که یک موج در طول یک ثانیه تکرار می شود اشاره دارد و با استفاده از واحدی به نام هرتز (هرتز) اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، هنگامی که A که پنجمین نت از سمت چپ است روی یک هارمونیکای دو نی نواخته می شود . فرکانس نی در سمت پایه اساسی (زمین اساسی نت اصلی ابزار است) از پایین ترین سطح ناشی می شود. تعداد لرزش ها حدود 440 هرتز است ، به این معنی که در ثانیه حدود 440 بار ارتعاش می کند.

نی تکان دهنده (یکی از آن ارتعاشاتی را ایجاد می کند که صدای تکان دهنده ای را به نت اضافه می کند) در حدود 2 هرتز بالاتر است ، 442 هرتز. بنابراین ، نی صدا صدایی در حدود دو بار در ثانیه صدا می کند. به عبارت دیگر ، در هر ثانیه حدود دو ترمولوس وجود دارد.

هرچه گام بالاتر باشد لرزش هم بیشتر است.

این طور نیست که بدون توجه به نواختن نت ، همیشه دو لرزش در هر ثانیه وجود دارد. اگر تعداد ترمولوس ها به تدریج افزایش یابد به نظر می رسد که نتها از دامنه های پایین به مراتب بالاتر می روند و سازدهنی ها (هارمونیکا ها) به گونه ای ساخته می شوند که هرچه نت بیشتر باشد ، ترمولوس نیز بیشتر می شود.

هارمونیکاهای (سازدهنی های) کروماتیک

همانطور که با مشاهده چیدمان مقیاسها مشاهده می شود ، تولید نیمی از مونیتون ها با یک هارمونیک معمولی تک یا دو قلو غیرممکن است. بنابراین ، برای سازگاری با کلیدهای مختلفی که ممکن است بخواهید بنوازید ، به ابزارهای زیادی احتیاج دارید: یکی برای کلید C ، دیگری برای کلید A و موارد دیگر.

هارمونیکای کروماتیک ، که می تواند نیم پرده ها را تولید کند ، برای رفع این مشکل طراحی شده است. اصطلاح کروماتیک به تولید نیمه پرده ها اشاره دارد. از آنجا که یک سازدهنی (harmonica) کروماتیک می تواند نت های مقیاس کرومی مانند کلیدهای پیانو تولید کند ، می توان با استفاده از یک ساز ، کلیه کلیدها را پخش کرد.

با توجه به فیلم ها و سایر رسانه هایی که به صورت آنلاین منتشر شده اند ، در سال های اخیر تعداد بیشتری از افراد با صدای متفاوت سازدهنی ( هارمونیکا) کروماتیک وارد می شوند و ساز خود را انتخاب می کنند.

(مرجع: Zettai! Umaku Naru Haamonika 100 no Kotsu)
سازدهنی کروماتیک هارمونیکا harmonica
سازدهنی کروماتیک
نمونه اجرای ساز کروماتیک

از هر سوراخ چهار صدا می تواند تولید شود

از آنجا که یک هارمونیکای کروماتیک برای هر سوراخ دارای دو نی است ، می توان از یک سوراخ دو صدا تولید کرد ، یکی با دمیدن و دیگری با بازدم.

به عنوان مثال ، برای پایین ترین نت ها ، در سمت چپ ، ضربان C را ایجاد می کند و یک حالت D. تولید می کند. علاوه بر این ، هنگامی که پخش کننده فشار اهرم اسلاید در سمت راست ابزار را انجام می دهد ، ساز از لایه بالایی سوئیچ می شود. لایه زیرین ، و سپس ضربهای C sounds به نظر می رسد ، و یک تولید صدای D به نظر می رسد. به عبارت دیگر ، دو صدا ، هر کدام ، با استفاده از لایه های بالا و پایین قابل تولید است ، بدین معنی که با توجه به سوراخ به طور کلی ، می توان چهار صدا را با استفاده از آن پخش کرد. از آنجا که چندین نی وجود دارد ، سازدهنی کروماتیک با طیف گسترده ای از بیش از سه اکتاو مشخص می شود.

ساختار سازدهنی ( هارمونیکا) کروماتیک

با پوشاندن پوشش بالای یک ساز کروماتیک ، نی ها و اجسام سیاه (دریچه ها) به طور متناوب روی یک صفحه قرار می گیرند. در زیر دریچه ها دیافراگم وجود دارد ، با نی های پنهان در زیر آنها ، به این معنی که برای هر سوراخ در دهانه یک جفت نی وجود دارد. با برداشتن قسمت زیرین ، صفحه ای مشابه وجود دارد ، بنابراین برای هر سوراخ دهانه در واقع چهار نی (ردیف)وجود دارد.

اهرم اسلاید سازدهنی harmonica هارمونیکا
هنگامی که اهرم اسلاید فشار نیافته است
harmonica choromatic سازدهنی هارمونیکا
هنگامی که اهرم اسلاید فشرده شده است ، تمام نت ها را با نیم پرده بالا می آورید
سازدهنی هارمونیکا پوشش harmonica
یک سازدهنی با پوشش های بالا و پائین برداشته شده

عملکرد دریچه ها چگونه است؟

دریچه هایی که قبلاً از پوست بز ساخته می شدند. امروزه برای ساخت آنها از اسفنج های چرمی یا لاستیکی استفاده می شود. نقش دریچه ها ، چه هنگام دمیدن و چه هنگام بازدم ، مسدود کردن شکاف بین نی ها و دیافراگم ها است به گونه ای که نی ها که پخش کننده قصد صدایی ندارد حرکت نمی کند ، یعنی به این ترتیب که هوایی منتشر نشود.

سازدهنی ده سوراخه

هارمونیکا (harmonica) ده سوراخی نیز به نام Blues Harp یا blues harmonica گفته می شود. این یک هارمونیک کوچک است که ده سوراخ دارد. بلوز هارپ نام محصولی از شرکت آلمانی Hohner است. سازدهنی ده سوراخ در ژانرهایی مانند راک ، قوم و بلوز استفاده می شود.

شرکت swan یکی دیگر از تولید کنندگان هارمونیکا harmonica در جهان است.

چگونه یک گیتار خوب بخریم؟