در این مقاله انواع دوربین های عکاسی را بیان خواهیم کرد. اگر به دنبال خرید دوربین جدید هستید ، این راهنما می تواند به شما در انتخاب دوربین مناسب کمک کند.

همانطور که همه ما می دانیم ، انواع مختلفی از دوربین ها در بازار موجود است. بنابراین ، بسته به ویژگی ها و استفاده ، کاربر می تواند یکی از موارد مناسب را انتخاب کند.

ثبت رایگان آگهی تخصصی هنر در سایت آرت هود

تفاوت انواع دوربین برای عکاسی

1- دوربین های DSLR

دوربین عکاسی کانن کنون
انواع دوربین عکاسی
camera canon
دوربین DSLR

دوربین DSLR فرم کوتاه دوربین تک لنز دیجیتال است. این محبوب ترین انواع دوربین در بازار است. همه عکاسان حرفه ای دارای یک دوربین DSLR در کیت خود خواهند بود. در واقع ترکیبی از یک سنسور تصویربرداری دیجیتال با یک دوربین رفلکس تک لنز است.

دوربین های DSLR دارای یک لنز قابل جدا شدن هستند. بنابراین ، می توانید لنز دوربین را بر اساس نوع عکاسی تغییر دهید. اگر عکاسی منظره انجام می دهید ، می توانید یک لنز با زاویه دید عریض و برای عکاسی از حیات وحش یک لنز تله نصب کنید.

در یک دوربین DSLR ، می توانید از طریق منظره یاب نوری دوربین ، مستقیماً صحنه را مشاهده کنید. هر دو گزینه دوربین فول فریم و نیم فریم در دوربین های DSLR موجود است.

Canon و Nikon دو سازنده محبوب دوربین های DSLR هستند. همچنین می توانید دوربین های DSLR را از Fuji ، Pentax و Sigma نیز تهیه کنید.

می توانید یکی را متناسب با بودجه و نوع عکاسی خود انتخاب کنید. تنوع گسترده گزینه های لنز یکی از عواملی است که باعث محبوبیت دوربین های DSLR می شود. تمام دوربین های DSLR فعلی همچنین قادر به ضبط فیلم هستند. حتی برخی می توانند فیلم های 4K ضبط کنند.

DSLR به شما امکان ضبط تصاویر با فرمت RAW را می دهد. بعداً می توانید پس از پردازش تصویر در فتوشاپ یا لایت روم انجام دهید

2-دوربین های عکاسی بدون آینه

انواع دوربین عکاسی دوربین بدون آینه DSLR
    camera
دوربین بدون آینه

اگر منظره یاب نوری را از یک دوربین DLSR بردارید ، بدون آینه می شوید. بنابراین ، منظره یاب نوری در دوربین بدون آینه از بین می رود. با این کار مقداری از وزن بدنه دوربین برداشته می شود.

تصویری که روی سنسور دوربین می افتد مستقیماً روی منظره یاب دیده می شود. این باعث می شود دوربین های بدون آینه سبک بوده و از پس کنترل آنها برآیند.

شما می توانید بدنه های دوربین فریم Crop و همچنین بدنه دوربین های فول فریم را در دوربین های بدون آینه تهیه کنید. Sony A7RIII در حال حاضر بهترین بدنه دوربین بدون آینه با فریم کامل است. نیکون و سونی همچنین بدنه دوربین بدون آینه خود را دارند.

آنها همچنین دارای یک ویژگی لنز قابل جدا شدن هستند. گزینه های لنز نسبتاً کمتر هستند زیرا در بازار جدید هستند. نیکون و کانن با آداپتورهایی مجهز شده اند تا لنزهای DSLR موجود را بر روی دوربین های بدون آینه نصب کنند.

مانند دوربین های DSLR ، بدون آینه نیز امکان ضبط تصویر با فرمت RAW را برای شما فراهم می کند.

3- دوربین های نشانگردار

sony camera
انواع دوربین عکاسی
دوربین سونی

دوربین های Point and Shoot یک دوربین جمع و جور هستند و برای افرادی که می خواهند عکس های تعطیلات یا عکس های خانوادگی ثبت کنند ، مفید هستند. اینها برای افرادی است که علاقه ای به عکاسی ندارند و فقط می خواهند عکس بگیرند.

آنها با یک لنز ثابت و فاصله کانونی متغیر ارائه می شوند. شما قادر نخواهید بود که تله را در یک نقطه و دوربین عکاسی کنید. از این رو ، این بهترین دوربین برای تهیه اسناد است.

در اینجا ، تصویر در قالب JPEG ضبط می شود. بیشتر دوربین های Point و Shoot از باتری های AA استفاده می کنند. فقط تعداد کمی از دوربین ها با باتری های سفارشی ارائه می شوند. از بین انواع مختلف دوربین ها برای عکاسی ، دوربین های عکاسی و عکسبرداری از سبک وزن هستند و به راحتی می توانید آن را در کیف کوچک خود حمل کنید.

4- دوربین های گوشی های هوشمند

انواع دوربین عکاسی
apple اپل
دوربین گوشی هوشمند

امروزه ، ما دوربین های خوبی را در خود تلفن های هوشمند دریافت می کنیم. تقریباً همه تلفن های هوشمند با دوربین دوگانه ارائه می شوند ، یکی در جلو برای سلفی و دیگری در عقب.

برخی از تلفن های هوشمند حتی در پشت دوربین دوگانه دارند ، یکی برای عکس های پرتره و دیگری برای عکس های معمولی. آنها با کمک نرم افزار می توانند DSLR را مانند جلوه های تاری بر روی عکس ها دریافت کنند.

این ویژگی باعث جذابیت بیشتر دوربین های گوشی های هوشمند در افرادی می شود که به دنبال ویژگی های دوربین DSLR در اندازه جمع و جور هستند.

ظهور تلفن های هوشمند با دوربین های خوب منجر به کاهش دوربین های عکاسی و عکاسی شد. حتی برخی از تلفن های هوشمند به شما امکان می دهند تصویر را با فرمت RAW ضبط کنید که بعداً می توانید ویرایش کنید.

اما انتظار نداشته باشید که این فایل RAW به همان اندازه جزئیات تصویر مانند DSLR یا یک تصویر بدون آینه داشته باشد. این نوع دوربین ها بیشتر برای افرادی که همیشه می خواهند دوربینی در جیب داشته باشند یا برای کسانی که نمی خواهند دوربین جداگانه ای داشته باشند مناسب است.

تلفن های هوشمند مانند iPhone از اپل ، Redmi Note 5 pro از Xiaomi چند نمونه برای تلفن های هوشمند با ویژگی های دوربین خوب هستند.

5- دوربین های پل

انواع دوربین عکاسی
camera 

DSLR
دوربین عکاسی

همانطور که از نام آن پیداست ، دوربین Bridge بین دوربین های point و shoot و دوربین های DSLR قرار دارد. این نوع دوربین ها با یک لنز ثابت ارائه می شوند و بیشتر دوربین های Bridge محدوده کانونی تله را پوشش می دهند.

اگر بودجه شما کم است یا به DSLR یا دوربین بدون آینه علاقه ندارید ، برای عکاسی از حیات وحش و ورزش یک گزینه عالی است.

بسیاری از دوربین های Bridge از فرمت RAW پشتیبانی می کنند. حمل آن در مقایسه با DSLR راحت تر است. اگر شکارچی هستید ، نه یک عکاس پرنده ، پس می توانید در یکی از آنها سرمایه گذاری کنید تا مشاهده پرندگان خود را ثبت کنید.

6- دوربین های با فرمت متوسط

انواع دوربین عکاسی camera
hasselblad
دوربین عکاسی

در روزهای اول ، دوربین های با فرمت متوسط از فیلم های 120 میلی متری استفاده می کردند. در این عصر دیجیتال ، این فیلم با سنسور دوربین دیجیتال با اندازه ای مشابه فیلم 120 میلی متر جایگزین شد. هنوز تعداد کمی از سازندگان دوربین فیلمبرداری با فرمت متوسط تولید می کنند. همراه با سنسور دوربین بزرگتر و با قیمت بالاتر.

بنابراین ، اگر به دنبال تصاویر با کیفیت بسیار بالا با عملکرد نویز بالا هستید ، باید به دنبال دوربین های با فرمت متوسط باشید. بنابراین ، این اولین انتخاب دوربین برای عکاسان مد است.

Hasselblad یکی از مارک های معروف دوربین متوسط است. فوجی و پنتاکس از دیگر مارک های شناخته شده در این نوع دوربین ها هستند. در مقایسه با دوربین های DSLR کمی سنگین و حجیم هستند. حجیم بودن بیشتر به دلیل بزرگ بودن سنسور دوربین است.

7-دوربین های فیلم

انواع دوربین عکاسی
camera

دوربین های فیلم را داریم. همه چیز با دوربین فیلمبرداری آغاز شد. در روزهای اولیه عکاسی ، ما از فیلم به عنوان رسانه ای برای ضبط تصاویر استفاده می کنیم. بعداً فیلم با حسگر دوربین و کارت های حافظه جایگزین شد.

قسمت ISO تصویر به عنوان ویژگی فیلم است. بنابراین ، ما باید رول های فیلم را با توجه به نیاز ISO خود تغییر دهیم.

می توانید دیافراگم و سرعت شاتر را از دوربین کنترل کنید. اکنون ، تولیدکنندگان دوربین به دلیل کمبود تقاضا ، تولید این نوع دوربین ها را برای عکاسی متوقف کرده اند.

7- دوربین های عکاسی فوری / دوربین های پولاروید

انواع دوربین عکاسی camera
polaroid پولاروید
پولاروید

همانطور که از نام آن پیداست ، دوربین های فوری فقط پس از گرفتن عکس قادر به چاپ عکس هستند. این شرکت پولاروید بود که این نوع دوربین ها را در بازار عرضه کرد. از این رو ، این دوربین ها به دوربین های پولاروید نیز معروف هستند.

نسل قبلی دوربین های فوری از فیلم استفاده می کردند و چاپ کاغذ جایگزین آن شد. مدل های مختلفی از Polaroid و دیگر دوربین های فوری ساخته شده است. Kodak و Fujifilm دیگر تولید کنندگان شناخته شده دوربین های فوری هستند.

9-دوربین های دیجیتال سینما

انواع دوربین عکاسی camera
فیملبرداری سینما
دوربین سینما

دوربین های دیجیتال سینما ، انواع پیشرفته دوربین هایی هستند که برای فیلمبرداری فیلم ها یا فیلم های مستند استفاده می شوند. آنها با گزینه های قابل تعویض لنز ارائه می شوند. متخصصان فیلم از دوربین های سینمایی استفاده می کنند. آنها عمدتا برای ضبط فیلم استفاده می شوند و همه مدل ها قادر به پشتیبانی از رزولوشن های 4k و بیشتر هستند.

برخی از دوربین های معروف Digital Cine شامل Blackmagic Design URSA Mini Pro 4.6K ، Canon EOS C100 Mark II و Sony PXW-Z150 4k XDCAM هستند.

10-دوربین های اکشن / دوربین های GoPro

انواع دوربین عکاسی
دوربین عکاسی

دوربین های اکشن / دوربین های GoPro با اندازه کوچک خود شناخته شده اند ، قابلیت نصب در بسیاری از مکان ها که نصب دوربین های عادی سخت است.

می توانید برای ضبط تصاویر ، ضبط فیلم ها و انجام عکاسی با مرور زمان از دوربین اکشن استفاده کنید. آنها با گزینه های مختلف نصب می شوند. می توانید آن را روی کلاه ایمنی ، مچ دست ، بدن ، روی وسایل نقلیه یا لباس ها نصب کنید.

محفظه های دوربین وجود دارد که می توانید برای ضبط فیلم در زیر آب استفاده کنید. اکثر دوربین های اکشن از رزولوشن 4k پشتیبانی می کنند.

دوربین های اکشن خاص به شما امکان می دهند تا آن را برای راه اندازی از راه دور و نمایش زنده به تلفن هوشمند خود متصل کنید. GoPro و YI از مارک های معروف دوربین اکشن هستند.

11-دوربین های 360 درجه

انواع دوربین عکاسی
دوربین360 درجه
دوربین 360

این روزها انواع دوربین های 360 درجه محبوب شده اند. آنها قادر به گرفتن عکس های 360 درجه هستند. حتی برخی از تلفن های هوشمند در ویژگی پانورامای گسترده خود قادر به انجام این کار هستند

با استفاده از یک دوربین اختصاصی 360 درجه می توانید تنها با یک کلیک یک عکس 360 درجه بگیرید. بنابراین ، اگر واقعا به عکس های 360 درجه علاقه دارید ، می توانید یکی از آنها را بخرید.

Rico Theta 5 ، Nikon Keymission360 ، Samsung Gear 360 ، Rylo و GoPro Fusion برخی از انواع محبوب 360 درجه دوربین هستند.

12- دوربین های ناهموار

انواع دوربین عکاسی
دوربین عکاسی المپیوس

دوربین های ناهموار دوربین های ضد ضربه و ضد آب هستند. اگر مشخصات آن کم و بیش شبیه به دوربین های دیجیتال با عکاسی و عکاسی باشد.

در اینجا ، تفاوت در کیفیت ساخت است. دوربین های ناهموار دوربین هایی هستند که در همه حال و هوا و همه مناطق هدف ماجراجویان قرار می گیرند. بنابراین ، حتی اگر دوربین را از ارتفاع یا درون آب بیندازید. تا حدی قادر به مقاومت در برابر سقوط خواهد بود.

بنابراین ، اگر ماجراجو یا کاوشگر هستید ، پس این دوربین برای شما مناسب است. Olympus Tough TG-6 ، Ricoh WG-6 و Fujifilm FinePix XP140 از مدل های محبوب این نوع دوربین ها هستند.

اکنون ، فکر می کنم شما با انواع مختلف دوربین ها آشنا هستید. بنابراین ، بسته به نیاز خود می توانید هر کدام را خریداری کنید. یک نکته را بخاطر بسپارید ، خرید یک دوربین سطح بالا به تنهایی به شما کمک نمی کند تا یک عکاس خوب شوید ، باید بدانید که چگونه از آن استفاده کنید.

سایت کنون

سایت نیکون